„Jonas Karolis Chodkevičius“

Diametras - 60 mm. Medžiaga: Žalvaris, Sidabras Ag 925. Bendraautorius Germantas Kalinauskas.
Tiražas: Žalvaris 400 vnt., Sidabras 99 vnt. Kaldintas Lietuvos Monetų Kalykloje 2021 m.

 

      Jonas Karolis Chodkevičius (1560–1621) – vienas žymiausių XVII a. pradžios Europos karvedžių, LDK didikas, Šklovo ir Myšo grafas, nusipelnęs valstybės veikėjas: Žemaičių seniūnas (nuo 1599 m.), Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didysis etmonas (1605–1621 m.) bei Vilniaus vaivada (1616–1621 m.), pasižymėjęs švietimo ir kultūros srityse.

Vadovavo ne vienam garsiam mūšiui su švedais, maskvėnais ir turkais, tačiau nemarią karvedžio nugalėtojo šlovę, šimtmečius išlikusią istorinėje atmintyje, iškovojo 1605 m. Salaspilyje (Kircholme), Livonijoje, kai su triskart mažesnėmis pajėgomis nugalėjo galingą Švedijos karaliaus Karolio IX vadovaujamą kariuomenę. Pergalė šiame mūšyje išgarsino J. K. Chodkevičių visoje Europoje ir už jos ribų. Paskutiniame mūšyje, 1621 m. ties Chotynu (Ukrainoje), vadovavo jungtinei Abiejų Tautų Respublikos kariuomenei ir sėkmingai atrėmė žymiai gausesnių Turkijos ir Krymo totorių kariuomenių puolimą, sustabdydamas jų tolesnį skverbimąsi į Centrinę Europą.

J. K. Chodkevičius išgarsėjo ne tik kaip puikus karybos strategas ir taktikas, bet ir kaip gabus organizatorius bei administratorius, pasižymėjęs dideliu uolumu ir katalikišku pamaldumu: Kretingoje jis pastatė pirmąją bažnyčią, šalia Kretingos dvaro įkūrė Karolštato (Kretingos pavadinimas XVII–XVIII a.) miestą, kuriam buvo suteikta Magdeburgo teisė, Skuode (Johanesburge) pastatė mokyklą, Kražiuosė įsteigė jėzuitų kolegiją, vėliau fundavo jėzuitų bažnyčias bei vienuolynus kitose jam pavaldžiose LDK teritorijose.

Istorikė doc. dr. Genutė Kirkienė